ויבוא הפליט


בשנים האחרונות התברכנו בסיבה נוספת לויכוח פנימי והאשמות הדדיות. אם לא הספיקו לנו הפלשתינים, הערבים, ה"שלום", העוני, הצדק החברתי והגז, קיבלנו מתנה משמים, או יותר נכון מאפריקה. עשרות אלפי אפריקאים צעירים שנמלטו ממולדתיהם הבוערות ושמו את פניהם אל הארץ המובטחת.

בליל של הטחות אישומים עלה לאוויר במהירות הבזק: סכנת התבוללות, שנאת זרים, פאשיזם, לאומנות, פוסט-יהדות, ועוד כהנה וכהנה. מבין אדי העשן העכור הזה, שעוד ימשיך להסתובב באוויר ובאווירה של ארץ ישראל, אני מבקש לחשוב. לחשוב: כלומר, להבין מה הם אבני הבנין של החשיבה, מה העובדות הרלוונטיות, מה האקסיומות עליהם ניתן להסכים (או להתווכח), ולהגיע למסקנות מתוך ההגיון.

והנה האקסיומה המוסכמת לדעתי.

  1. אדם שנכנס לארץ בניגוד לחוק, יישפט, יענש, ויגורש כפי שמוגדר בחוק.
  2. אבל, אדם שנכנס לארץ בניגוד לחוק, אך זאת כדי להציל את עצמו מסכנה ממשית, של עינויים או מוות, עלינו לחמול עליו ולאפשר לו חיים סבירים איתנו.

כולם מסכימים? יופי.

אז על מה הוויכוח? על המילה "ממשית". מהי "סכנה ממשית". וגם כאן נסכים שסכנה של 100%, כלומר ודאות מוחלטת שגורלו נחרץ אם יגורש, היא ממשית. וגם נסכים שסכנה שסיכוייה קלושים איננה סכנה ממשית, שהרי גם אנחנו לא בטוחים מכל פגע ונגע. פיגועים, מחלות, תאונות וכד' יכולים להתרחש על כל ישראלי, בהסתברות כלשהי. לכן, נדמה לי שיהיה מקובל על כל הצדדים להגדיר שקיים איזשהו סף, T, של הערכת הסתברות לסכנה, שמעבר לו מדובר בסכנה ממשית, שמחייבת אותנו בחמלה, ומתחתיו לא.

נו, אז על מה הויכוח? נדמה שאין מנוס מלומר שהויכוח הוא מהו בדיוק T. כלומר, ברור שההסתברות להירצח (או להיאנס וכד') בסודן [נכנה הסתברות זו S] גדולה יותר מההסתברות להירצח בישראל [נכנה הסתברות זו Y]. ברור ש Y גדול מאפס, S גדול מ Y, אך קטן מ100. ברור גם ש T גדול מ Y (שהרי לא נגדיר כפליט מישהו שכניסתו לישראל מגדילה את סיכוייו למות). השאלה היא אם T גדול או קטן מ S.

עד כמה שידוע לי, אין כל הגדרה חוקית מספרית לגבי T. סביר שיש אי-אילו מילים כלליות באמנות שישראל חתומה עליהן, אבל לא מספר. גם ויכוח לגבי T, סביר שאם יהיה ויכוח הוא יהיה ויכוח עקר. מה שבכל זאת קל יותר להעריך הוא S. כרגיל, ויקיפדיה באה לעזרתנו. כאן ניתן לראות ש 3203 בני אדם מתו במלחמה בסודן ב 2015. וכאן ניתן לראות שאוכלוסיית סודן מונה כ 40,235,000 בני אדם. כלומר שיעור המתים הוא כ 0.008%. וואלה, גם לי זה נראה מוגזם כלפי מטה, כך שאודה למי שיאיר את עיניי. אם נניח ששיעור הנאנסות שווה לשיעור המתים, ושיעור הפצועים כפול משיעור המתים, עדיין אנחנו מגרדים את הארבע-מאיות האחוז. אגב, לגבי דרום סודן הסיכוי הוא בערך פי שלושה (בעיקר בגלל גודל האוכלוסיה), מה שמציב אותנו עדיין סביב עשירית האחוז. לשם השוואה, שיעור ההרוגים+פצועים+שבויים במלחמת יום הכיפורים היה כשתי עשיריות האחוז מן האוכלוסיה.

(הערה: אם יוכח שמשום מה דווקא אותם אלו שנכנסו לישראל נמצאים ברמת סיכון גבוהה יותר, החישוב כמובן משתנה. עם זאת, ההרגשה שלי היא שאין משהו שמייחד דווקא אותם. הם לא נראים לי פעילים פוליטיים מרכזיים, וגם לא לוחמי מחתרות נועזים. אבל אם למישהו יש נתונים מבוססים בעניין, הוא מוזמן להאיר את עיניי).

שורה תחתונה: נכון ל2015, כדי להגדיר את האורחים החדשים מסודן כפליטים, יש להגדיר את T סביב עשירית האחוז. לפחות שנדע על מה אנחנו מתווכחים…

 

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s